Haberler

Fırat Üniversitesinde " Nobel Ödülleri ve Bilimde Merakın Önemi" Konulu Konferans Düzenlendi…

01.04.2019

Fırat Üniversitesi Veteriner Bilimsel Araştırma ve Yayın Öğrenci topluluğu tarafından düzenlenen “Nobel Ödülleri ve Bilimde Merakın Önemi" konulu konferans düzenlendi.

Prof. Dr. Mustafa Temizer Konferans Salonunda yapılan konferansa, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kazez, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sadık Yılmaz, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.  

Konferansa konuşmacı olarak katılan TÜBA Şeref Üyesi Uluslararası Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Kansu, Nobel Ödülü alan birçok kişinin sadece meraklarını ispatlamak için deneysel ya da gözlemsel çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Nobel Ödülleri'ni alan kişiler arasında Albert Einstein dışındaki tüm kişilerin sadece meraklarını ispatlamak için deneysel ya da gözlemsel çalışmalarını yapmışlar ve Nobel'le ödüllendirilmişler. O bakımdan ödüllerin nasıl alındığını, özellikle genç öğrencilerimiz iyi kavrar ve derslerini de bu merak ve motivasyonla çalışırlarsa üzerinden gelemeyecekleri bir şey olamayacağını görürler" dedi.

Prof. Dr. Kansu, "Sorgulama, bilimsel merak, biyolojiyi ve süreci anlama, bir konuya odaklanmak, azimli olma, kararlılık, tutkulu olmaları, takım kurma ve işbirliği yapmak bu ödülü alanların ortak özellikleridir. Fırat Üniversitesi'nde okuyan siz değerli gençleri de vakitlerini boşa harcamak yerine, bu özelliklere sahip olmaya, çalışmaya, düşünmeye ve sorgulamaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Prof. Dr. Emin Kansu'ya, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ tarafından günün anısına teşekkür plaketi takdim edildi.