ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI-II DERSİ ALACAK SON SINIF ÖĞRENCİLERİ İÇİN ÖNEMLİ DUYURU

FIRAT ÜNİVERSİTESİ

ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI-II DERSİ ALACAK

SON SINIF ÖĞRENCİLERİ İÇİN ÖNEMLİ DUYURU
 

06 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle yükseköğretim kurumlarında eğitim-öğretimin yürütülmesine ilişkin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı yeni kararlar alınmıştır. Bu çerçevede Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 22.02.2023 tarihinde yaptığı resmi açıklamada;

"2022-2023 Eğitim ve öğretim yılı bahar dönemine mahsus olmak üzere; “Öğretmenlik Uygulaması II” dersinin ilk ve ortaöğretim kurumlarının açık olduğu dönemde yapılması gerektiği dikkate alınarak,

Yükseköğretim kurumlarımızdaki öğretmenlik programları, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı ile İlahiyat/İslami İlimler programlarının son sınıf öğrencileri talepleri halinde bu derse hali hazırda bulundukları illerdeki üniversitelerde devam edebilecekleri"  ifade edilmiştir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın yaptığı bu açıklama doğrultusunda:

1. Öğretmenlik Uygulaması II dersini Elazığ’da almak isteyen Fırat Üniversitesi öğrencileri ders kayıtlarını Fırat Üniversitesi’nde yapacaklardır. Bunun için ayrıca herhangi bir işlem yapmalarına gerek yoktur.

2. Öğretmenlik Uygulaması II dersini hali hazırda bulundukları illerdeki üniversitelerden almak isteyen Üniversitemiz öğrencilerinin diğer üniversitelere başvuru yaptığına ve kabul edildiğine dair durumlarını bildirir dilekçelerini öğrencisi oldukları fakülte dekanlığına şahsen veya eposta ile teslim etmeleri gerekmektedir. Dilekçe örneği için .tıklayınız.

Eğitim Fakültesi: efduyuru@firat.edu.tr

İlahiyat Fakültesi: ilahiyatfaksek@firat.edu.tr

Spor Bilimleri Fakültesi: sbf@firat.edu.tr

3. Başka bir üniversitenin öğrencisi olup Öğretmenlik Uygulaması II dersini Fırat Üniversitesi’nde almak isteyen öğrenciler 03.03.2023 tarihine kadar başvurmaları gerekmektedir. Başvuru İçin Tıklayınız

4. Fırat Üniversitesinde Öğretmenlik Uygulaması II dersine başvurular öğretim süreci devam eden ve isimleri aşağıda belirtilmiş olan eşdeğer programlara yapılacaktır. Bu programlar:

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Fen Bilgisi Öğretmenliği

İlköğretim Matematik Öğretmenliği,

Okul Öncesi Öğretmenliği

Sınıf Öğretmenliği

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

Türkçe Öğretmenliği

İngilizce Öğretmenliği

Resim İş Öğretmenliği

İlahiyat/İslami İlimler

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

5. Fırat Üniversitesi’nde Öğretmenlik Uygulaması II dersinin teorik bölümü uzaktan öğretim yöntemi ile yapılacaktır. Dersin uygulama bölümü ise yüz yüze gerçekleştirilecektir. Diğer üniversitelere geçiş yapan Fırat Üniversitesi öğrencileri de Öğretmenlik Uygulaması II dersini almak için kaydoldukları üniversitenin Öğretmenlik Uygulaması II dersinin uygulama esaslarına tabi olacaklardır.

6. Diğer illerden Fırat Üniversitesi’ne kayıt yapan öğrencilerin dönem boyunca Öğretmenlik Uygulaması II dersi için tüm işlemleri üniversitemiz Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesi tarafından yürütülecek ve dönem sonunda bu öğrenciler ile ilgili bilgiler üniversitemiz tarafından öğrencilerin kayıtlı olduğu üniversitelere iletilecektir.

7. Fırat Üniversitesi’nden diğer illerdeki üniversitelere kayıt yapan öğrencilerin Öğretmenlik Uygulaması II dersi için dönem boyunca tüm işlemleri başvuru yaptıkları üniversiteler tarafından yürütülecek ve dönem sonunda öğrencilere ait bilgiler ilgili üniversite tarafından Fırat Üniversitesi’ne iletilecektir.

8. Öğretmenlik Uygulaması II dersinin teorik kısmı Fırat Üniversitesinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılı Bahar döneminin başlangıç tarihi olan 06/03/2023 tarihinde, okullardaki uygulamalı kısmı ise 20/03/2023 tarihinden itibaren başlayacaktır.

Güncellendiği Tarih: 27-02-2023 14:41 |