images

Rektörümüz Prof. Dr. GÖKTAŞ’ın “İstiklal Marşı’nın Kabulünün Yıl Dönümü” Mesajı

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 102. Yıl Dönümü” nedeniyle bir mesaj yayımladı.  

Rektör Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ mesajında şu ifadelere yer verdi;  

"İstiklal Marşımız, Türk milletinin tam bağımsız bir millet ve devlet olarak var olma iradesinin toplumsal bir sözleşmesi, millî mutabakat metnidir. İstiklal marşımız, milletimizin milli birlik ve beraberliğini sağlayan, bizleri ortak ülküde birleştiren ortak değerlerden biridir.  

Milli Mücadelenin âdeta bir özeti olan istiklalin sembolü İstiklal Marşı’mız bağımsızlığımızın da tarihi bir vesikasıdır. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un büyük bir aşk ve derin imanla kaleme aldığı bu veciz eser, kadim medeniyetimizin ortak sesi ve ortak vicdanı olmuştur. İnanıyorum ki aziz milletimiz, geçmişte olduğu gibi bugünde ve gelecekte de büyük vatan şairimizin İstiklal Marşı ile ortaya koyduğu değerlerimize sahip çıkacak; ortak sesimiz olan İstiklal Marşının yurdumuzun semalarında ilelebet yankılanmasını sağlayacaktır.  

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 102. yıl dönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve tüm şehitlerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum" dedi. 

Güncellendiği Tarih: 10-03-2023 11:52 |