images

Üniversitemizde “ Din ve Sağlık” Temalı Sempozyum Düzenlendi

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “Din ve Sağlık” temalı “Uluslararası Din ve Medeniyet” sempozyumu açılış töreni yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan sempozyum açılış programına, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Elazığ İl Müftüsü Selami AYDIN, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal ÜSTÜNDAĞ, Prof. Dr. Mehmet YILMAZ, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysel ÖZDEMİR, Üniversitemiz yöneticileri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysel ÖZDEMİR, sempozyumda yerli ve yabancı bilim adamları tarafından 64 bildiri sunulacağını belirterek, sempozyumun hayırlı olmasını diledi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ ise “Din ve Sağlık” temalı “Uluslararası Din ve Medeniyet” sempozyumunda yaptığı konuşmasında, yüce dinimiz İslam’ın insan hayatına ve sağlığına büyük bir önem verdiğini hatırlatarak, “Hem Kur’an-ı Kerim de hem de Peygamber efendimizin hadislerinde, hayat ve sağlığın, yüce Allah’ın insana en büyük emanet ve nimeti oldukları beyan edilerek, bunların korunması emredilmiştir. İslam’a göre hastalıklardan korunmak, tedaviden daha önce gelmektedir. Peygamber efendimiz “Hastalık gelmeden sıhhattin kıymetini bilmemizi” emreder. Günümüz tıbbının da en önemli önerisi koruyucu hekimliktir. Çünkü koruyucu hekimlik, daha kolay ve daha ucuz bir tedavi metodudur. Kur’an-ı Kerim’deki çeşitli ayetler ve peygamber efendimizin hadisleri birlikte değerlendirildiğinde dengeli beslenme, temizlik ve sağlığın bir biriyle çok ilişkili kavramlar oldukları görülmektedir.

Bugün covid 19 salgınının görüldüğü ülkemizde insanların koruyucu sağlık hizmetlerinden yararlanması “aşı olmak” gibi önemli bir görevi yerine getirilmesi de bu konuya örnek olarak gösterilebilir. Bu vesile ile sempozyumun yapılmasında emeği geçen herkesi kutluyor, sempozyumun başarılı geçmesini diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ’ın yaptığı “İslam ve Sağlık” konulu panele geçildi.

Panelde Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bilal ÜSTÜNDAĞ tarafından “Sağlıklı Yaşam ve İslam”, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat TARHAN tarafından “Hastalık Tıbbı, Sağlık Tıbbı ve İslam” ve İstanbul Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet AĞIRAKÇA tarafından da “Müslümanların Tıp İlmine Hizmetleri ve Müslüman Tabiplerin bu alandaki ilk buluşları” konularında çeşitli bildiriler sundular.

 

 Güncellendiği Tarih: 07-10-2021 15:10 |