images

Üniversitemizde “Hoca Ahmet Yesevi ve Türk Dünyasi” Konulu Konferans Gerçekleşti

Üniversitemiz ile Gazi Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Hoca Ahmet Yesevi ve Türk Dünyası” konulu konferans yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa YILDIZ’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa; Elazığ Vali Yardımcısı İsmail ALSANCAK, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer KARAŞIT, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa YILDIZ, İl Müftüsü Selami AYDIN, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal ÜSTÜNDAĞ, Prof. Dr. Soner ÖZGEN, Prof. Dr. Mehmet YILMAZ, Genel Sekreter Prof. Dr. Sinan AKPINAR, Üniversitemiz eski Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin DEMIRDAĞ,  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İLHAN, Fakülte Dekanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa YILDIZ’ı Elazığ’da Üniversitemizde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Hem Türk dünyasında hem de İslam dünyasında büyük bir değer olan Hoca Ahmet Yesevi Hz.’nin hayatını değerli Rektör hocamız bizlere anlatacak. Türkiye deki en iyi uzmanlardan birisidir. Hocamız daha öncede Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde Rektörlük görevini yürüttü. Hocamıza Elazığ’a Üniversitemize geldiğinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa YILDIZ, Türk dünyasının birlik ve beraberliğinin sembolü Hoca Ahmet Yesevi’yi ve onun Türk dünyasındaki yerini anlattı.

Rektör Prof. Dr. YILDIZ, Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin bizim bilmemiz ve gelecek nesillere anlatmamız gereken değerli bir şahsiyet olduğuna, ”zaman” kavramına ayrı bir önem verdiğine bu kapsamda onu üçe ayırarak birinci kısımda ibadet ettiğini, ikinci kısımda ilimle ilgili uğraşılar verdiğini, üçüncü kısımda ise geçimini sağladığını ifade etti.

Konuşmaların ardından günün anısına Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa YILDIZ’a plaket takdim ederken, Prof. Dr. YILDIZ da Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ’a Hoca Ahmet Yesevi’nin eserlerinin yeraldığı kitap hediye etti.Güncellendiği Tarih: 15-10-2021 17:03 |