images

Üniversitemizde “Siber Vatan” Eğitimleri Veriliyor

Yazılım alanında adından sıkça söz ettiren ve bu alanda Türkiye’nin öncü üniversiteleri arasında yer alan Üniversitemizde öğrencilere “Siber Vatan” eğitimleri veriliyor.

Üniversitemiz ve Fırat Kalkınma Ajansı işbirliğinde Bilgi İşlem Laboratuvarlarında verilen eğitimlere katılan öğrencileri ziyaret eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ ile Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap YOĞUNLU öğrencilerle bir araya geldi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap YOĞUNLU, Siber Vatan programının sistematik ve çok taraflı işbirlikleri çerçevesinde Türkiye’nin siber güvenlik uzmanı ihtiyacının karşılanması amacıyla Üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin farkındalıklarını artırmak ve potansiyel yetenekleri tespit ederek eğitim ve yetenek geliştirme faaliyetleri uygulanarak siber güvenlik teknolojileri alanında kariyer planlamalarını teşvik etmek amacıyla geliştirildiğini belirterek, Fırat Üniversitesi ile bu anlamda yapılan protokolle Siber Vatan eğitim programları gerçekleştirdiklerini söyledi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ ise Fırat Kalkınma Ajansının faaliyet alanı olan TRB1 bölgesinde ilk olarak üniversitemizde uygulanan Siber Vatan programının ilimize ve öğrencilerimize hayırlı olmasını dileyerek, “Üniversitemizde Yazılım, Bilgisayar, Adli Bilişim, Yapay Zekâ ve Veri Bilimi Mühendislikleri Türkiye’de sayılı bölümler arasında yer almaktadır. Bu bölümlerimizden mezun olan öğrencilerimiz ülkemize hizmet ediyorlar. Birçok ülkede artık sadece klasik Yazılım Mühendisliği alanında bir diploma almak bazen anlamlı olmayabiliyor. Dünyada artık diplomadan ziyade özel bir alanda sertifika sahibi olmak daha anlamlı hale geldi. Biz de bunun farkında olarak mezun olan öğrencilerimizin kendi eğitimleri boyunca öğrendikleri bilgilerinin dışında biraz da spesifik alanlarda da yetişmelerini sağlamak amacıyla Kalkınma Ajansımızla bir proje başvurusu yaparak bu eğitimin düzenlenmesini sağladık” dedi.  Güncellendiği Tarih: 04-12-2023 12:49 |